Do dobrog vida
uz operaciju katarakte
Povratite vid i uživajte u životu pomoću operacije katarakte koju u Specijalnoj bolnici za mikrohirurgiju oka Zenit izvode vrhunski domaći i strani hirurzi. U našem timu je i prof. dr sci. med. Jurij Viktorovič Tahtajev, vodeći svetski oftalmohirurg, sa više od 35.000 operacija oka, specijalista za operaciju katarakte, koje uradi oko 3.000 godišnje.

Zašto pacijenti biraju Zenit za operaciju katarakte?
Bolnica Zenit se ističe po stručnosti, iskustvu i vrhunskoj tehnologiji koja omogućava bezbedne i uspešne operacije katarakte. Pacijenti nam se najčešće obraćaju na osnovu preporuka.
- 10.000+ uspešno izvedenih operacija bez ijedne komplikacije
- Vodeći domaći i svetski stručnjaci sa 20+ godina iskustva u hirurgiji oka
- Najmodernija hirurška metoda – brz, siguran i efikasan zahvat
- Sarađujemo sa RFZO
Naš tim vodećih hirurga za operaciju katarakte
Šta je katarakta?
U narodu poznata kao siva mrena, katarakta predstavlja svako zamućenje prirodnog očnog sočiva da se pacijentu čini kao da gleda kroz zavesu, slika se duplira, blešti u očima zbog rasipanja svetlosti.
Vid je smanjen, ali promena dioptrije ne pomaže.
U ranoj fazi katarakte vid je nejasan, zamućen, a razvijena katarakta izaziva privremeno slepilo. Jedini lek za kataraktu je operacija.
Da li imate ove simptome?
- Zamagljen, mutan ili slab vid
- Duplira se slika oko izvora svetla
- Slabiji vid noću
- Boje gube intenzitet
Ako prepoznajete simptome, ne odlažite pregled. Katarakta se ne može lečiti kapima ili lekovima – jedino rešenje je hirurška intervencija.
Najnaprednija metoda
lečenja katarakte
- Bezbolno i bez komplikacija
- Operacija traje 5-15 minuta
- Izvodi se u lokalnoj anesteziji, kapima
- Brz oporavak, 30–60 minuta nakon operacije
- Povratak vida na daljinu i blizinu
- Izvodimo operacije i u najkomplikovanijim slučajevima

Katarakta, zamućenje sočiva, može da se ukloni u bilo kojoj fazi života. U početnoj fazi je najbolje, imajući u vidu da katarakta vremenom postaje sve tvrđa i samim tim se povećava rizik od komplikacija.
Lečenje je isključivo hirurško, savremenom mikroincizionom metodom, uz primenu ultrazvuka oštećeno sočivo se uklanja i ugrađuje se meko intraokularno sočivo.
Savremena hirurška metoda daje mogućnost rane intervencije, pa samim tim olakšava operativni tok, smanjuje broj mogućih komplikacija i ubrzava period oporavka.
Zahvaljujući tome, pacijenti nisu primorani da čekaju veliki pad vida, izlažu se povredama i gubitku radnih sposobnosti. Iako je operacija kratkotrajna u trajanju od 5 do 15 minuta, i obavlja se u lokalnoj anesteziji (kapima), neophodna je preoperativna priprema: osnovni laboratorijski nalazi uz internistički pregled.
Pacijent napušta bolnicu 30–60 minuta nakon intervencije.
Cena usluge
Cene variraju u zavisnosti od komplikovanosti same katarakte i vrste sočiva koje se ugrađuje (monofokalno ili multifokalno).

od 88.000 din.
Operacija katarakte kod nas moguća je i u saradnji sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje (RFZO).
preko RFZO
Pozovite nas za više informacija
Naša misija je potpuna posvećenost pacijentima, kojima pristupamo na jedinstven način, pažljivo slušajući njihove probleme, negujući odnose pune poštovanja i izgradnje poverenja, težeći da uvek pronađemo najbolje rešenje svakog zdravstvenog problema.
Priprema za operaciju
– EKG i internistički pregled radi dobijanja saglasnosti za operaciju (rezultati važe od 7–14 dana).
– Proveru vidne oštrine bez korekcijskih stakala i sa njima
– Merenje očnog pritiska
– Detaljan pregled prednjeg i zadnjeg segmenta oka na biomikroskopu
– Ultrazvučni pregled oba oka uz izračunavanje dioptrijske vrednosti intraokularnog sočiva koje treba da se ugradi tokom operacije katarakte.
Jednostavan i brz postupak – vaš vid je u sigurnim rukama
Kako izgleda operacija katarakte?
- Operacija katarakte je jednostavna i bezbolna procedura koja traje između 5 i 15 minuta. Izvodi se u lokalnoj anesteziji i omogućava brz povratak vida.
- Oštećeno sočivo se uklanja uz pomoć ultrazvuka
-
Ugrađuje se novo intraokularno sočivo
Pacijent napušta bolnicu već 30 do 60 minuta nakon operacije - Vid se poboljšava u roku od 24 sata, a potpuni oporavak traje nekoliko nedelja
Iskustva naših pacijenata
Simptomi posle operacije katarakte
Posle operacije katarakte normalno je da se pojavi blagi otok oko operisanog oka ili upala rožnjače koja može rezultirati maglovitim, valovitim ili iskrivljenim vidom. Dobićete kapi za oči kako biste sprečili infekciju i smanjili upalu. Važno je napomenuti da, čak i ako ne doživite nikakve komplikacije ili osećate da su vam se oči potpuno oporavile, i dalje morate slediti sva uputstva lekara – uključujući nastavljanje rutinske terapije kapima za oči tokom celog trajanja oporavka.
Kontrole posle operacije katarakte
Iako operacija katarakte traje kratko i pacijent istog dana odlazi kući, neophodno je da sutradan dođe na kontrolu. Sledeća kontrola se zakazuje kroz 7 dana, druga kroz 3 nedelje, treća kroz 6 meseci.
Ako oftalomolog primeti da je došlo do komplikacija kao što su iritacije i infekcije, kontrole će biti češće.
Oporavak posle operacije traje kratko
- Sa većinom svakodnevnih aktivnosti moći ćete normalno da nastavite za samo nekoliko dana nakon operacije. Stoga treba da uzmete jedan do tri slobodna dana.
- Čim se budete osećali dobro, a to može biti i istog dana kada ste operisani, smete da se normalno krećete, čitate, gledate televiziju, pišete.
- Iako većina pacijenata primećuje drastično bolji vid u prva 24 sata posle zahvata, ipak proces zarastanja traje i vid može malo da oscilira prvih nekoliko nedelja pre nego što se potpuno stabilizuje. Oko bi trebalo da se strukturno izleči od operacije za otprilike mesec dana, ali najbolje je da lekar na kontrolama utvrdi kada je oporavak završen.
Saveti za brži oporavak od operacije katarakte
- Nemojte voziti kola jedan dan posle operacije
- Izbegavajte fizičku aktivnost i dizanje teških tereta dve nedelje
- Nemojte plivati ili koristiti hidromasažnu kadu dve nedelje
- Ne trljajte oči
- Ne šminkajte oči i izbegavajte kreme i losione za lice
- Čuvajte se prašine, vetra, polena i prljavštine
- Nosite sunčane naočare po danu. Ovo će možda morati da se nastavi do godinu dana nakon operacije katarakte.
Zašto je važno da se operacija katarakte ne odlaže?
- Starije osobe koje imaju kataraktu slabo vide u polumraku. Statistika pokazuje da je oslabljen vid zbog katarakte uzrok čak 60% padova i preloma kod starijih.
- Što više vremena prolazi od nastanka katarakte, rizik od zapaljenskog procesa i pojave povišenog očnog pritiska (glaukoma) jeste veći. Ako se odmah ne započne sa lečenjem, oba stanja mogu da dovedu do trajnog gubitka vida.
- Takozvana „zrela“ katarakta spada u rizične operacije jer zahteva količinu laserske energije koja može da ošteti okolna tkiva i strukture oka. Operacija traje duže, povećava se rizik od nastanka komplikacija tokom operacije kao što su opekotine, pucanja kapsule sočiva i slično. U periodu posle operacije mogu da se jave visok očni pritisak i otok rožnjače.
Stoga ne čekajte da katarakta sazri. Ova operacija je lakša i sa manje rizika ako se katarakta operiše u ranoj fazi. Ne oklevajte, već nam se obratite za sve potrebne informacije i dileme koje imate oko operacije bez ikakvih obaveza da usluge koristite kod nas.
Najčešća pitanja
Operacija katarakte nije bolna iako su pacijenti zapravo sve vreme tokom operacije budni. U nekim slučajevima može se osetiti mala neprijatnost. Stoga se pre operacije pacijentu daje blagi sedativ, koji umiruje nerve, a kapi za oči lokalno neutrališu osetljivost oka.
To, pre svega, zavisi od odluke pacijenta o sočivu koje će biti ugrađeno. Kod svakog pacijenta posebno se radi specifikacija sočiva i ukoliko se pacijent odluči za ugradnju monofokalnog sočiva, trebalo bi jasno da vidi na daljinu, dok bi za čitanje i dalje trebalo da koristi naočare. Ugradnja multifokalnih i akomodativnih sočiva daje mogućnost da pacijent vidi jasno i na daljinu i na blizinu. U svakom slučaju, odluka o vrsti sočiva koja se ugrađuje donosi se posle detaljnog oftalmološkog pregleda, uz uvažavanje potreba pacijenta.
Savremena hirurgija katarakte dozvoljava da se pacijenti operišu čim osete da zamućenje sočiva utiče na njihov kvalitet zivota. Šta više, prezrela katarakta, otežava operaciju i post operativni tok, produžava vreme operacije i jačinu energije koja se koristi, a samim tim i vreme oporavka. Ova operacija je danas na takvom nivou bezbednosti i efikasnosti da pacijente isključuje iz njihove svakodnevice samo nekoliko dana.
Ne postoji mogućnost odbacivanja sočiva jer su ona napravljena od materijala koji ne izaziva reakciju odbacivanja. Savremena sočiva se ugrađuju čak i maloj deci kao trajno rešenje.
Kod operacije katarakte prirodno sočivo se zamenjuje veštačkim koje nema sposobnost autofokusa, odnosno izoštravanja slike kada gledamo predmete na različitoj udaljenosti. Postoje intraokularna sočiva kojima mogu da se eliminišu astigmatizam i kratkovidost, ali ako su vam potrebne i naočari za čitanje, one će vam biti potrebne i posle operacije. Sa druge strane, i ako vam se novim sočivom koriguje dioptrija za čitanje, ne može se korigovati dioptrija za daljinu.
Iako fizički nema prepreka da se katarakta istovremeno operiše na oba oka, to se uglavnom ne preporučuje. Oku je potrebno nekoliko nedelja da iznutra potpuno zaraste i za to vreme vid može biti nestabilan. Ako su oba oka operisana istovremeno, mogli biste da imate ograničen vid na oba oka, što bi bilo neprijatno i nekomforno. Stoga većina hirurga savetuje da se operiše prvo jedno oko, a tek kad ono potpuno zaceli i vid da se stabilizuje, i drugo. To obično znači razmak od oko dva meseca između operacija. Međutim, prof. dr Jurij Viktorovič Tahtajev, jedan od najboljih svetskih oftalmohirurga za teške operacije oka koji je uradio preko 35.000 operacija bez komplikacija, uspešno operiše i kataraktu na oba oka u jednom operativnom zahvatu. Pacijenti kojima je operisao kataraktu na oba oka u istom aktu nisu imali nikakvih komplikacija niti problema sa vidom tokom oporavka posle zahvata.